«Із тих освітніх проєктів, які я знаю, цей — найкращий!»

«Ліга крилатих» ознайомлює освітян Київщини з особливостями освітнього проєкту, а досвідчені його учасники розповідають колегам — керівникам місцевих закладів загальної середньої освіти — про переваги співпраці з ним.

18 березня у Броварському ліцеї № 8 (директор — Андрій Холодний) відбувся семінар-практикум «Інноваційна діяльність закладу загальної середньої освіти: практичні кроки до впровадження всеукраїнських науково-педагогічних проєктів». У цьому закладі його провели вже вдруге.

До ліцею завітали 52 директори й заступники директорів закладів загальної середньої освіти Бориспільського й Броварського районів. Гостей привітала, відкриваючи семінар, Світлана Бойко, директорка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Броварської міської ради Броварського району Київської області. У заході взяли участь Тетяна Засєкіна, заступник директора Інституту педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник; Людмила Попова, керівник авторського колективу ОП «Ліга крилатих», старший науковий співробітник відділу навчання української мови та літератури, кандидат педагогічних наук, доцент; Євгенія Бачинська, доцент кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти КНЗ КОР «КОІПОПК», старший науковий співробітник лабораторії інновацій та стратегій розвитку освіти Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук, доцент.

У межах заходу відбулися відкриті заняття з літератури в 5 класі (проводила вчителька Наталія Космань), з української мови в 6 класі (Людмила Піскова), а також із математики в 7 класі (Людмила Демченко). Запрошені освітяни спостерігали, як у школі реалізують проєкт «Ліга крилатих», особливості роботи педагогів й учнівства під час занять, а також ефективність методики навчання.

Затим учасники семінару обговорили побачене й почуте. Представники «Ліги крилатих» розповіли про концептуальні засади реалізації проєкту в базовій середній школі, відповідне нормативно-правового забезпечення, а також про курси підвищення кваліфікації для вчителів, які вже працюють за цією освітньою програмою або щойно долучилися.

Як зазначила Тетяна Засєкіна, проєкт «Ліга крилатих» з’явився у відповідь на численні болючі проблеми української школи. Так, кожен учитель — учасник «Ліги» — завдяки наданому авторами проєкту календарному плануванню щотижня чітко знає, які теми з інших предметів викладають усі його колеги в кожному класі, бачить міжпредметні зв’язки, наприклад, між хімією, фізикою і біологією, і те, як їх реалізувати в щоденній роботі з класом.

«Такого унікального підходу не знайдете в жодній іншій програмі! Ми бачимо природничі зв’язки, знаємо, де фізика реалізується в хімії, де — у географії, де — у біології. Усі ці підходи ми закладали в програму одразу… Водночас даємо можливість викладати кожному вчителю окремо, тому що розуміємо, що фахова підготовка в нас була все-таки з окремих предметів».

На значенні для дитячого розвитку створеної командою «Ліга крилатих» міжпредметної інтеграції також наголошувала Людмила Попова: «Вивчаючи природознавство, українську мову, літературу тощо, діти переконуються в тому, що світ не фрагментований, а цілісний».

Вона також зупинилася на інтегрованих навчальних проєктах: «Авторський колектив відмовився від монопредметних проєктів на користь інтегрованих. Дехто говорив, що це буде складно втілити. Але виявилося, що на практиці — цілком реально!» Працюючи з інтегрованими проєктами, учителі самонавчаються, не лише поглиблюючи знання з власного предмета, а й опановуючи суміжні. Це, своєю чергою, поліпшує міжпредметну інтеграцію і, у підсумку, якість освіти, яку здобувають діти.

Команда проєкту забезпечує педагогів усіма матеріалами, необхідними для ефективної підготовки до проведення занять. «До кожного заняття вчитель отримує методичні рекомендації. Вони містять зняток посібника й виконані завдання з додатковими методичним коментарем і запитаннями», — сказала Людмила Попова. Ці матеріали роз’яснюють усі моменти, які можуть ускладнити підготовку вчителя до уроку. «Забезпечуємо також презентаціями, рекомендаціями до проєктної діяльності, зокрема в 5–6 класах — до кожного проєкту! Словом, даємо вчителю ноти, а той уже сам диригує цим оркестром», — пояснила вона.

Доповідачка також відповіла на запитання, яке завжди турбує адміністрації закладів освіти: чи не забагато годин відводиться на вивчення низки предметів? «Ми в жодному разі не виходимо за допустиме навантаження, не порушуємо жодної норми чи санітарної умови», — наголосила пані Попова, додавши, що в разі потреби команда проєкту консультує представників шкільних адміністрацій щодо того, як збалансувати навантаження для вчителів.

Надання консультацій і регулярне інформування педагогічних працівників і батьків через соціальні мережі й месенджери — одна з яскравих позитивних відмінностей «Ліги крилатих від інших освітніх проєктів. «”Ліга” не лише активна в соцмережах. Для представників адміністрацій шкіл створено вайбер-групу. Яких там тільки запитань немає! І на всі сходу відповідають! Цей супровід — він відчувається, — зазначив господар заходу, директор ліцею Андрій Холодний. — Я, так би мовити, близько знайомий ще з одним [освітнім] проєктом — там, на відміну від «Ліги крилатих», такого супроводу й забезпечення немає».

«І найголовніше, — додав пан Холодний, — Інститут педагогіки реагує на побажання практиків, які впроваджують цей проєкт. Тому від себе особисто й від мого колективу я їм дуже дякую! Запрошую долучатися! Нам подобається… З тих [освітніх проєктів], які я знаю, цей — найкращий».